Airfield Monitor
Med projektet Airfield Monitor har Alexandra Instituttet i samarbejde med virksomhederne LIWAS og Mercon og en række europæiske partnere fået EU-støtte til udvikling af teknologi til bedre og billigere måling af is og vand på landingsbaner. Resultatet kan forbedre sikkerheden i alverdens lufthavne.
Hidtil er arbejdet med måling af sne, vand og is på landingsbaner blevet udført manuelt. Med støtte fra EU-programmet Research for the benefit of SMEs, har projektet Airfield Monitor - med århusianske virksomheder i spidsen - til formål at udvikle et nyt sensorsystem, der med optiske instrumenter kan måle friktion og vejbeskaffenhed.
Den nye teknologi vil ikke blot betyde ressourcebesparelser i lufthavnene, men målingerne af vand og is på landingsbanerne vil også kunne foretages langt mere præcist end tilfældet er i dag. Dette vil øge sikkerheden betragteligt.
Ansøgningsprocessen blev startet op gennem Central Denmark EU Office systematiserede proces ved navn iFacilitator, som hjælper virksomheder over de første barrierer på vejen mod en ansøgning om støtte fra EU.
Partnere:
Alexandra Instituttet , Mercon A/S, Amfitech ApS, Fraunhofer-Gesellschaft, LIWAS ApS, Vector International, Delft University of Technology, C.N.S Systems AB
Samlet budget:
2.2 mio. euro
Støttebeløb:
1.6 mio. euro
Varighed:
1.10.2010 – 30.9.2012
Læs mere:
Du kan læse mere på Alexandra Instituttets hjemmeside

